Ceny mieszkań w Krakowie 2026: rynek wtórny i dzielnice
Ceny mieszkań w Krakowie 2026: rynek wtórny 14 792 zł/m² w transakcjach (NBP, II kw.), oferty 16 838 zł/m². Dzielnice, trend od 2022, wykres.
Ceny mieszkań w Krakowie w 2026 roku na rynku wtórnym to średnio 14 792 zł/m² w transakcjach i 16 838 zł/m² w ogłoszeniach (NBP, II kwartał 2026). Cena transakcyjna spadła o 1,9% w ciągu kwartału i jest praktycznie taka sama jak dwa lata temu (+0,3%), według danych NBP o cenach mieszkań.
Tekst aktualizujemy po publikacji danych NBP za III kwartał. NBP może jeszcze skorygować wynik za II kwartał: jak podsumowuje OnGeo na podstawie raportu NBP, dynamika cen transakcyjnych na rynku wtórnym jest niedoszacowana, a dane są uzupełniane w kolejnych kwartałach.
Przykładowa sytuacja: pan Tomasz (postać wymyślona na potrzeby przykładu) ma 60 m² w bloku na Prądniku Białym i chce wystawić mieszkanie. W internecie znajduje kilka „cen Krakowa”: 14 601, 14 792, 16 824, 16 838 i 18 000 zł/m². Gdy pomnoży najniższą i najwyższą przez metraż, wychodzi mu od ok. 876 tys. zł do 1,08 mln zł. Różnica to ponad 200 tys. zł, a każda liczba ma swoje źródło. Poniżej wyjaśniamy, co mierzy każda z nich i od której zacząć, żeby ogłoszenie nie wisiało miesiącami.
Ile kosztuje metr mieszkania w Krakowie w 2026?
Pięć popularnych liczb opisuje pięć różnych rzeczy. Dla osoby, która sprzedaje używane mieszkanie, najważniejsza jest cena transakcyjna z rynku wtórnego, bo pokazuje, za ile mieszkania naprawdę zmieniają właściciela.
| Rodzaj ceny | Kraków, zł/m² | Okres | Co mówi |
|---|---|---|---|
| Transakcje, rynek wtórny (NBP) | 14 792 | II kw. 2026 | Ile kupujący faktycznie zapłacili za używane mieszkania |
| Oferty, rynek wtórny (NBP) | 16 838 | stan na 1 czerwca 2026 | Ile chcieli sprzedający w ogłoszeniach |
| Wszystkie ogłoszenia (Tabelaofert) | 16 824 | wrzesień 2026, 9 321 ofert | Średnia z ogłoszeń, razem z nowymi mieszkaniami |
| Model wyceny (SonarHome) | 14 601 | wrzesień 2026 | Szacunek algorytmu dla rynku wtórnego |
| Oferty, rynek wtórny (GetHome przez bank.pl) | ok. 18 000 | wrzesień 2026 | Średnia z ogłoszeń jednego portalu, wrażliwa na zmiany w strukturze oferty |
Różnice biorą się z trzech powodów. Po pierwsze, cena w ogłoszeniu to życzenie sprzedającego, a nie wynik negocjacji. Po drugie, część zestawień miesza rynek wtórny z nowymi mieszkaniami od deweloperów. Po trzecie, średnia z ogłoszeń zmienia się, gdy zmienia się sam koszyk ofert.
Ten ostatni efekt dobrze opisuje Marek Wielgo, ekspert portalu GetHome.pl, komentując skok średniej ceny ofertowej w Krakowie o blisko 6% w jednym miesiącu: „Bardziej prawdopodobne jest to, że z oferty szybciej znikały mieszkania relatywnie tańsze lub pojawiło się więcej drogich lokali w atrakcyjnych lokalizacjach” (bank.pl).
Czy ceny mieszkań w Krakowie spadają? Trend 2022–2026
Krótko: w ostatnim kwartale tak, w dłuższym okresie stoją w miejscu. Według NBP średnia cena transakcyjna na krakowskim rynku wtórnym wzrosła z 10 788 zł/m² w II kwartale 2022 r. do 14 792 zł/m² w II kwartale 2026 r. To wzrost o 37,1% w cztery lata, ale prawie cały przypadł na lata 2023–2024.
Co pokazuje wykres: szczyt cen transakcyjnych przypadł na IV kwartał 2024 r. (15 228 zł/m²). Obecny poziom jest od niego niższy o 2,9%, a od II kwartału 2024 r. cena zmieniła się tylko o 0,3% (wyliczenie na podstawie danych NBP).
Jak liczyliśmy zmiany (wyliczenie na podstawie danych NBP):
- kwartał do kwartału: 14 792 / 15 078 − 1 = −1,9%,
- rok do roku: 14 792 / 14 958 − 1 = −1,1%,
- dwa lata: 14 792 / 14 745 − 1 = +0,3%,
- cztery lata: 14 792 / 10 788 − 1 = +37,1%.
Spadek o 1,9% był w II kwartale największym kwartalnym spadkiem cen transakcyjnych na rynku wtórnym wśród dużych miast; drugi był Poznań (−1,7%), jak zestawia OnGeo. Przy niepełnych danych z rejestru transakcji jeden słabszy kwartał to sygnał do obserwacji, a nie trend.
Cena ofertowa a transakcyjna: o ile sprzedający w Krakowie przestrzeliwują?
W II kwartale 2026 r. średnia cena w ogłoszeniach była o 13,8% wyższa od średniej ceny transakcyjnej (16 838 / 14 792 − 1, wyliczenie na podstawie danych NBP). Ta luka nie jest stała. Zmienia się wraz z nastrojami na rynku.
Jak czytać lukę: w IV kwartale 2023 r. ogłoszenia były średnio o 20,1% droższe niż transakcje. Po boomie sprzedający dostosowali oczekiwania i luka spadła do 8,7% (IV 2024 i I 2025). Teraz znowu rośnie: z 9,9% w I kwartale do 13,8% w II kwartale 2026 r.
Co to oznacza? Ceny w ogłoszeniach dalej idą w górę (+1,6% rok do roku), a ceny transakcyjne spadają (−1,1%). Sprzedający wyceniają mieszkania według tego, co widzą na portalach, a kupujący płacą mniej. Bank.pl cytuje też Marka Wielgo: „rynek wtórny ma obecnie trudniejsze warunki do walki o nabywców niż jeszcze rok czy dwa lata temu” (bank.pl).
Praktyczna zasada z tych danych: żeby przejść od ceny ofertowej do realistycznej ceny transakcyjnej, podziel ją przez 1,138 (w zaokrągleniu 1,14), a nie odejmuj 13,8%. Przykład: 16 838 / 1,138 = ok. 14 796 zł/m², czyli mniej więcej średnia transakcyjna. Transakcja jest więc średnio o ok. 12% niższa od ceny wywoławczej.
Kraków na tle innych miast: rynek wtórny i nowe mieszkania
Kraków jest drugim najdroższym z siedmiu największych miast po Warszawie. Średnia cena transakcyjna na rynku wtórnym jest tu o 8,3% wyższa niż średnia siedmiu miast i o 11,5% niższa niż w Warszawie (wyliczenie na podstawie danych NBP).
| Miasto | Transakcje, rynek wtórny, II kw. 2026 (zł/m²) | Zmiana rok do roku |
|---|---|---|
| Warszawa | 16 723 | +1,3% |
| Kraków | 14 792 | −1,1% |
| Gdańsk | 14 035 | +4,6% |
| Wrocław | 12 590 | −0,3% |
| Gdynia | 12 267 | +3,9% |
| Poznań | 10 891 | +0,1% |
| Łódź | 8 020 | −1,7% |
| Średnia 7 miast | 13 657 | +0,7% |
Źródło: NBP, BaRN, II kwartał 2026; zmiany wyliczone względem II kwartału 2025. Szczegóły dla innego miasta opisujemy w tekście o tym, jakie są ceny mieszkań w Poznaniu w 2026.
Ciekawsze jest porównanie z nowymi mieszkaniami. W tym samym kwartale cena transakcyjna na krakowskim rynku pierwotnym wzrosła o 3,5%, do 15 923 zł/m². Nowe mieszkania są więc droższe od używanych o 1 131 zł/m², czyli o 7,6%, a kierunki na obu rynkach były przeciwne.
Uwaga na nagłówki: według danych portalu GetHome średnia cena ofertowa na krakowskim rynku wtórnym sięgnęła we wrześniu ok. 18 000 zł/m², tylko 100 zł mniej niż w Warszawie (bank.pl). To ceny z ogłoszeń jednego portalu. W transakcjach różnica między Krakowem a Warszawą wynosi ok. 1 900 zł/m².
Ceny mieszkań w Krakowie 2026 w dzielnicach
Publiczne dane NBP nie dzielą Krakowa na dzielnice. Zestawienia dzielnicowe pochodzą z portali i pokazują ceny ofertowe, razem z nowymi mieszkaniami. Poniżej dwa niezależne źródła obok siebie.
| Dzielnica | Tabelaofert, wrzesień 2026 (zł/m², oferty) | Zmiana r/r (Tabelaofert) | OnGeo, I kw. 2026 (zł/m², oferty) |
|---|---|---|---|
| Grzegórzki | 25 258 | +33,1% | 20 151 |
| Stare Miasto | 23 599 | +5,6% | 20 889 |
| Krowodrza | 20 640 | +7,5% | 18 116 |
| Zwierzyniec | 19 570 | +10,4% | 19 690 |
| Prądnik Czerwony | 18 181 | +2,8% | 16 594 |
| Bronowice | 17 689 | +0,4% | 17 089 |
| Podgórze | 17 207 | +2,3% | 17 245 |
| Dębniki | 16 569 | +4,2% | 15 396 |
| Łagiewniki-Borek Fałęcki | 15 938 | +5,2% | 15 597 |
| Prądnik Biały | 15 604 | +2,3% | 15 466 |
| Podgórze Duchackie | 15 358 | +1,4% | 15 501 |
| Bieżanów-Prokocim | 15 304 | +10,5% | 13 929 |
| Mistrzejowice | 15 230 | +3,3% | 14 641 |
| Czyżyny | 14 624 | +5,8% | 15 531 |
| Bieńczyce | 14 556 | +0,0% | 13 830 |
| Swoszowice | 13 594 | +1,1% | 13 434 |
| Wzgórza Krzesławickie | 12 803 | +3,9% | 13 520 |
| Nowa Huta | 12 675 | +0,7% | 13 618 |
Źródła: Tabelaofert (wszystkie aktywne ogłoszenia, dane za wrzesień 2026), OnGeo (rynek pierwotny i wtórny łącznie, I kwartał 2026).
Model wyceny SonarHome, który szacuje rynek wtórny, pokazuje podobny układ skrajności: mediana 18 615 zł/m² na Starym Mieście i 18 580 zł/m² na Zwierzyńcu, a na drugim końcu 12 188 zł/m² na Wzgórzach Krzesławickich i 12 520 zł/m² w Nowej Hucie.
Uwaga: wszystkie liczby dzielnicowe to ceny ofertowe, a nie transakcyjne, i w większości obejmują nowe mieszkania. Wzrost o 33% rok do roku na Grzegórzkach to najpewniej efekt nowych, drogich inwestycji w ogłoszeniach, a nie podwyżki cen używanych mieszkań w tej dzielnicy. Do wyceny własnego lokalu traktuj te tabele jako mapę poziomów, nie jako cenę.
Od czego zależy cena mieszkania w Krakowie
Na cenę konkretnego mieszkania wpływa kilka czynników, które widać w danych publicznych:
- Dzielnica. Według OnGeo rozpiętość między najdroższą a najtańszą dzielnicą przekracza 7 400 zł/m², a próg 18 000 zł/m² przekraczają tylko cztery dzielnice: Stare Miasto, Grzegórzki, Zwierzyniec i Krowodrza.
- Typ zabudowy. W Mistrzejowicach, Bieńczycach i Nowej Hucie przeważa wielka płyta z czasów PRL, a w ofercie dominują mieszkania z drugiej ręki (OnGeo). Tam ceny są najniższe.
- Popyt na wynajem. Krowodrza, akademickie serce miasta, ma silny rynek najmu studenckiego, co podbija ceny małych mieszkań (OnGeo).
- Metraż. Według Tabelaofert kawalerki kosztują w ogłoszeniach średnio 20 832 zł/m², mieszkania 2-pokojowe 16 948 zł/m², 3-pokojowe 15 793 zł/m², a 4-pokojowe 15 583 zł/m². Im mniejsze mieszkanie, tym wyższa cena metra.
- Konkurencja nowych mieszkań. Nowe lokale są w Krakowie o 7,6% droższe od używanych. Na sześciu największych rynkach sprzedaż deweloperów spadła w II kwartale o 8,3% kwartał do kwartału, a oferta wzrosła do ok. 64,4 tys. mieszkań (dane JLL cytowane przez NBP, za OnGeo). Kupujący ma więc duży wybór.
- Podaż na rynku wtórnym. Liczba ogłoszeń mieszkań z drugiej ręki w Krakowie spadła o 16% rok do roku (GetHome przez bank.pl). Mniejsza liczba ofert może podbijać średnie ceny w ogłoszeniach, nawet gdy transakcje nie rosną.
- Standard i stan techniczny. Mieszkanie do remontu i mieszkanie po generalnym remoncie w tym samym budynku mogą dzielić dziesiątki tysięcy złotych. Publiczne źródła nie podają tu jednej liczby, dlatego najlepiej porównywać się z ofertami w podobnym stanie.
Najważniejsze w skrócie: dzielnica i metraż ustawiają poziom ceny, a stan mieszkania i konkurencja nowych lokali decydują, czy sprzedasz blisko średniej transakcyjnej (14 792 zł/m²), czy musisz zejść niżej.
Ile kosztuje mieszkanie 40–70 m² w Krakowie? Przykładowe wyliczenia
Poniższa tabela to przykład: średnia cena dla całego miasta pomnożona przez metraż (wyliczenie na podstawie danych NBP za II kwartał 2026). Nie uwzględnia dzielnicy, piętra ani standardu.
| Metraż | Według ceny transakcyjnej (14 792 zł/m²) | Według ceny ofertowej (16 838 zł/m²) | Różnica |
|---|---|---|---|
| 40 m² | 591 680 zł | 673 520 zł | 81 840 zł |
| 50 m² | 739 600 zł | 841 900 zł | 102 300 zł |
| 60 m² | 887 520 zł | 1 010 280 zł | 122 760 zł |
| 70 m² | 1 035 440 zł | 1 178 660 zł | 143 220 zł |
Przykład 60 m²: 60 × 14 792 = 887 520 zł oraz 60 × 16 838 = 1 010 280 zł. Różnica między „ceną z ogłoszeń” a „ceną z transakcji” to w tym przypadku ponad 120 tys. zł. O tyle przeszacuje mieszkanie sprzedający, który przyjmie średnią z ogłoszeń zamiast średniej z transakcji.
Wniosek dla sprzedającego: średnia z ogłoszeń mówi, ile kosztuje konkurencja na portalu. Średnia transakcyjna mówi, ile kupujący są gotowi zapłacić. Wycenę zacznij od tej drugiej i koryguj ją o lokalizację i stan mieszkania.
Jak oszacować cenę własnego mieszkania w Krakowie i co to znaczy dla sprzedającego
Gotowa lista kontrolna w pięciu krokach:
- Zacznij od transakcji, nie od średniej z portalu. Punktem wyjścia jest cena transakcyjna z rynku wtórnego (NBP: 14 792 zł/m² dla całego Krakowa). Ceny konkretnych transakcji w okolicy można sprawdzić w Rejestrze Cen Nieruchomości (RCN), który dla Krakowa prowadzi miasto, a dane są dostępne w serwisie geoportal.gov.pl.
- Znajdź co najmniej 8 porównywalnych ofert. Ta sama dzielnica, najlepiej to samo osiedle, metraż w granicach ±15% od twojego mieszkania, podobny typ budynku. Mniejsza próba daje przypadkowy wynik.
- Skoryguj o standard. Porównuj mieszkanie do remontu z innymi do remontu, a wykończone z wykończonymi. Jeśli twoje mieszkanie jest w gorszym stanie niż oferty z próby, cena musi być niższa.
- Przelicz ceny z ogłoszeń na realne. Średnią z porównywalnych ogłoszeń podziel przez ok. 1,14, żeby zbliżyć się do ceny, którą kupujący prawdopodobnie zapłaci (luka w II kwartale 2026 r. według danych NBP: 13,8%).
- Ustaw cenę wywoławczą z rozsądnym zapasem i obserwuj reakcję. Zapas na negocjacje powinien mieścić się w typowej luce, a nie ją przekraczać. Według SonarHome średni czas wygaśnięcia oferty sprzedaży w Krakowie to 96 dni. Jeśli przez kilka tygodni nie ma telefonów ani oglądających, cena jest prawdopodobnie za wysoka.
Kroki 2 i 3 można przyspieszyć: wycena mieszkania online na podstawie podobnych ogłoszeń zbiera porównywalne oferty z tej samej dzielnicy (a gdy jest ich za mało, z całego miasta) i podaje szacunek z oznaczeniem precyzji. Pamiętaj, że opiera się na cenach ofertowych, więc krok 4 nadal obowiązuje. Więcej o tym, kiedy taka wycena ma sens, piszemy w tekście po co robić wycenę mieszkania online.
Uwaga: wycena online to szacunek, a nie operat szacunkowy rzeczoznawcy majątkowego. Do kredytu, podziału majątku czy sprawy sądowej potrzebny jest operat.
W praktyce rosnąca luka między ofertą a transakcją i duży wybór nowych mieszkań dają kupującym mocniejszą pozycję w negocjacjach. Mieszkanie wystawione według najwyższej średniej z portalu będzie konkurować z tańszymi ofertami w tej samej dzielnicy i z nowymi lokalami, które kosztują tylko o 7,6% więcej.
Jeśli rozważasz sprzedaż samodzielnie, przeczytaj, dlaczego sprzedaż mieszkania bez pośrednika nie zawsze kończy się oszczędnością. Jeśli myślisz o współpracy z biurem, warto wiedzieć, ile biura płacą za pozyskanie sprzedającego i umowę pośrednictwa. Pomaga to zrozumieć, skąd bierze się prowizja i dlaczego biura zabiegają o umowę na wyłączność.
Najczęstsze pytania
Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w Krakowie w 2026 roku?
Według NBP średnia cena transakcyjna mieszkania z rynku wtórnego w Krakowie wyniosła w II kwartale 2026 roku 14 792 zł za metr kwadratowy. W ogłoszeniach sprzedający chcieli średnio 16 838 zł za metr. Portale podają też inne liczby, na przykład 16 824 zł za metr dla wszystkich ogłoszeń razem z nowymi mieszkaniami, bo mierzą co innego. Dla osoby, która sprzedaje używane mieszkanie, najlepszym punktem wyjścia jest cena transakcyjna, skorygowana o dzielnicę, metraż i stan techniczny lokalu.
Czy ceny mieszkań w Krakowie spadają?
W II kwartale 2026 roku średnia cena transakcyjna na krakowskim rynku wtórnym spadła o 1,9 procent wobec poprzedniego kwartału i o 1,1 procent rok do roku. W dłuższym okresie ceny stoją w miejscu: są tylko o 0,3 procent wyższe niż dwa lata temu i o 2,9 procent niższe od szczytu z końca 2024 roku. NBP zaznacza, że dane o transakcjach są niepełne i bywają korygowane, więc jeden kwartał spadku to sygnał do obserwacji.
Która dzielnica Krakowa jest najtańsza, a która najdroższa?
Według cen ofertowych z września 2026 roku w zestawieniu Tabelaofert najdroższe są Grzegórzki (25 258 zł za metr) i Stare Miasto (23 599 zł za metr), a najtańsze Nowa Huta (12 675 zł za metr) i Wzgórza Krzesławickie (12 803 zł za metr). Wynik Grzegórzek podbijają nowe, drogie inwestycje. Model SonarHome dla rynku wtórnego wskazuje jako najdroższe Stare Miasto i Zwierzyniec, a jako najtańsze Wzgórza Krzesławickie i Nową Hutę. Wszystkie te liczby to ceny ofertowe, nie transakcyjne.
Czym różni się cena ofertowa od transakcyjnej w Krakowie?
Cena ofertowa to kwota, której sprzedający żąda w ogłoszeniu. Cena transakcyjna to kwota, którą kupujący faktycznie zapłacił w akcie notarialnym. W Krakowie w II kwartale 2026 roku średnia cena w ogłoszeniach była o 13,8 procent wyższa od średniej transakcyjnej. Ta różnica zmienia się w czasie: pod koniec 2023 roku wynosiła ponad 20 procent, a na przełomie 2024 i 2025 roku spadła do 8,7 procent. Żeby z ceny ofertowej oszacować realną, podziel ją przez około 1,14.
Ile kosztuje mieszkanie 60 m² z rynku wtórnego w Krakowie?
Przy średniej cenie transakcyjnej z II kwartału 2026 roku, czyli 14 792 zł za metr, mieszkanie o powierzchni 60 metrów kwadratowych kosztuje około 887 520 zł. Gdyby liczyć według średniej ceny z ogłoszeń, 16 838 zł za metr, wyszłoby 1 010 280 zł, czyli o ponad 120 tysięcy złotych więcej. To przykład dla średniej całego miasta. Konkretna cena zależy od dzielnicy, piętra, typu budynku i stanu mieszkania, dlatego warto porównać się z podobnymi ofertami w okolicy.
Czy w Krakowie mieszkania są droższe niż w Warszawie?
W transakcjach nie. Według NBP średnia cena transakcyjna na rynku wtórnym w II kwartale 2026 roku wyniosła w Krakowie 14 792 zł za metr, a w Warszawie 16 723 zł za metr, więc Kraków jest o 11,5 procent tańszy. W ogłoszeniach różnica prawie znika: według portalu GetHome średnia cena ofertowa mieszkań z drugiej ręki w Krakowie sięgnęła we wrześniu około 18 tysięcy złotych za metr, tylko 100 zł mniej niż w Warszawie. Wśród siedmiu największych miast Kraków jest drugi pod względem cen transakcyjnych.